Friday, 4 November 2011

Przykład dylematu etycznego

Wiele razy w naszym życiu zawodowym, jesteśmy złowionych w dwóch nieprzyjemnych sytuacji. Najgorsze jest to musimy wybrać jeden spośród nich. To staje się trudniejsze, gdy mamy do kompromisu w sprawie naszych zasad moralnych czy etycznych. W takich sytuacjach chodzi o jedno obraża innych i w każdym, strata jest nasze. Sytuacja nie jest niczym dylematu etycznego. Nikt nie lubi zdradzać etyki i zasad jego zawód, ale czasami, okoliczności zmuszają ludzi do tego. Jest to dość skomplikowany proces, w przypadku gdy osoba jest w stanie określić, co jest dobre lub złe. Poniżej zamieszczono przykład dylemat etyczny z różnych zawodów, które pomogą Ci zrozumieć pojęcie lepiej.
Dylematy etyczne Przykład pielęgniarstwa, W pielęgniarstwa, osoba ma służyć pacjentowi i przestrzegania wszystkich kwestii etycznych w opiece zdrowotnej. Etyczny dylemat może wystąpić, jeśli pacjent odmówi ani nie przyjmować opieki lub leczenia. W tym przypadku, jeśli pielęgniarka nie będą zmuszać pacjenta do podjęcia zabiegów potem narusza jedną z etyką swojego zawodu, który służy i poszukiwanie dobrobytu chorych. Z drugiej strony, przymus stanowi naruszenie autonomii pacjenta, który jest inny etyczny obowiązek pielęgniarstwa. Letting umrzeć pacjenta bez leczenia nie ma również racji i zmusza pacjenta jest nie tak. W takiej sytuacji, pielęgniarka musi uciekać się do jednej i to dość trudne, ponieważ zarówno jej moralne i etyczne zasady są zagrożone.
Przykład dylematy etyczne w psychologii; Psycholodzy przejść przez różne problemy etyczne w życiu zawodowym. Etyczne zasady zawodu, mówi, że muszą one zachować anonimowość pacjenta, ujawniając nazwiska swoich pacjentów i ich stan psychiczny nie jest dobre dla ich dobra. Załóżmy, że jeśli pacjent ma poważne problemy psychiczne, na przykład paranoi, gdzie jest najbardziej prawdopodobne, aby uzyskać przemocy, które mogą być groźne dla innych ludzi. W takich sytuacjach, jest obowiązkiem psychologa poinformować innych osób prawdopodobnego niebezpieczeństwa, ale do tego ma naruszają normy anonimowość. Ujawnienie nazwisko pacjenta jest źle etycznych i wprowadzania innych ludzi mieszka w niebezpieczeństwie jest także błędne. Tutaj wybór jednej z opcji wydaje się źle dla niej.
Przykład dylematu etycznego w działalności gospodarczej; Oto przykład etyki biznesu dylemat. Wielu przedsiębiorców mamy do czynienia z różnymi problemami etycznymi w biznesie. Załóżmy, że nowa technologia jest uruchomiony, co jest naprawdę dobre dla rozwoju firmy i klientów. Ale przyjęcie technologii będzie to oznaczać zmniejszenie siły roboczej firmy. W tym przypadku przedsiębiorca zostaje wciągnięty w etyczny dylemat. Musi myśleć o poprawa klientów oraz zaspokojenia ich z najlepszych usług, lecz z drugiej strony, ma on również myśleć o pracowników, którzy przyczynili się w rozwój firmy. Tutaj, jeśli myśli o pracownikach i odrzuca technologii potem nie robi sprawiedliwości z jego klientów. A jeśli on woli klientów a następnie jest on zdradził pracowników. To przedsiębiorca jest żonglerka między etyką i wpada w bardzo ciężkiej sytuacji.
Z powyższych przykładów dylematy etyczne, to jest jasne, jak chaotyczna i stresujące takie dylematy. etyka pracy może dać prawdziwy twardy czas dla ludzi i pozostawić je w stanie pomylić. Ale z dobrą moc podejmowania decyzji i zdolność analitycznego dźwięku, możliwe jest rozwiązanie kwestii etycznych w pracy skutecznie.

No comments:

Post a Comment